Rodinné vinárstvo VELKEER – víno z Nitrianskeho regiónu

Sme rodinné vinárstvo, ktoré spája moderný prístup k vínu a poctivú vinohradnícku tradíciu našich predkov.

Naše vinárstvo bolo založené v roku 2011, ale samotná história výroby vína a vinohradníctva v našej rodine siaha do dávnej minulosti.

Iba z kvalitného hrozna vznikne výnimočné víno. A preto si všetko hrozno pestujeme sami. Z rodinnej pivnice sme sa v roku 2011 presťahovali do pivnice na hone Perešek, kde momentálne obhospodarujeme niečo cez 17 hektárov vinohradov.

VELKEER víno z nitrianskeho regiónu

Náš najstarší vinohrad – hon Kántorov vinohrad bol vysadený v roku 1973 ako ucelená plocha Rizlingu Vlašského. V roku 2005 sme tento vinohrad obnovili, keď sme vysadili Rizling Rýnsky a následne Sauvignon blanc. Po deviatich rokoch, v roku 2014, sme vysadili našu najrozľahlejšiu vinicu – Perešek. V roku 2019 sme vysadili doposiaľ náš najmladší vinohrad, a to na hone Kövecses.  Poloha našich vinohradov praje tradičným odrodám ako sú Rizling Rýnsky, Rizling Vlašský a Frankovka modrá. Medzi osvedčené odrody patrí taktiež Sauvignon blanc, ktorému vyhovujú naše studené noci počas dozrievania, tiež Dunaj a Pálava, ktoré počas teplých slnečných dní absorbujú teplo z celodenného slnka. Od roku 2012 tvoríme netypické ružové cuvée Tri Ruže, toto víno vzniklo ako myšlienka spojiť tri najlepšie ružové vína ročníka, a toho sa držíme dodnes.

Pivnica postavená v roku 1972 sa nachádza nad obcou Veľký Kýr z južnej strany. Túto pivnicu využívame od roku 2011, kedy aj prešla nevyhnutnou rekonštrukciou. Je osadená priamo vo vinohradoch, na najvyššom mieste na kopci, a preto má pre nás špeciálnu hodnotu.

Práca v pivnici je pre vývoj vína veľmi dôležitá, preto sa snažíme zachovať v našich vínach čo najsilnejší odkaz na pôvod hrozna. Jedinečná pôda a poloha našich vinohradov nám prináša ideálny pomer cukrov
a kyselín v hrozne. Pre vinára je vždy výzvou vyrobiť z rovnakej vinice biele a aj červené víno, a v našej lokalite to môžeme doplniť aj výrobou ružových vín, ktoré majú jedinečný charakter.