Perešek 2021

17,90  s DPH

Akostné značkové víno (DSC), červené, suché

Robiť kupáže vín je výzva. Pokiaľ sa kupáž podarí, môže vzniknúť víno, ktoré reprezentuje vinárstvo naveky. S touto nemalou ambíciou vzniklo aj nové cuvée s názvom Perešek. Tak sa volá hon, na ktorom pestujeme vinič. Ako už názov vína naznačuje, jedná sa o kupáž červených vín z celého nášho vinohradu. Bolo pre nás výzvou vytvoriť komplexné červené víno, ktoré vierohodne reprezentuje náš terroir a odrody v každom roku. Jedná sa o cuvée, ktoré kladie dôraz na tri najdôležitejšie zložky každého vína a to: terroir, ročník a jednotlivé odrody.

Hľadali sme vo vínach komplexnosť, noblesu, dlhú, ale pritom jemnú chuť. Preto sme použili aj odrody, ktoré máme vysadené v menšom rozsahu, ale každoročne dosahujú výborné parametre a darí sa im v našom vinohrade. 
Snažili sme sa nájsť správny pomer odrôd ako je Rudava, Frankovka modrá, Merlot, Dunaj a Cabernet Sauvignon.

V ročníku 2021 dominujú dve odrody – Frankovka a Rudava, ktoré sme citlivo dotvorili Dunajom a Merlotom. Pomer použitých odrôd sa rok čo rok líši. Ide nám o samotné víno a nie o zachovanie pomyselného pomeru. Nesmierne dôležité je zvoliť správny spôsob vinifikácie, preto trváme na určitých postupoch, ktoré sú pre víno najlepšie. Počas nakvášania vína sa rmut premiešava, čo dodáva vínu sýtu farbu a mohutnú chuť. Túto chuť sa snažíme zjemniť počas dlhých mesiacov ležania v drevených sudoch, kde dominujú sudy z dubového dreva. Výber sudov je veľmi dôležitý, my sme zvolili kombináciu zemplínskeho a francúzskeho duba, kde tieto sudy kombinujeme nielen podľa pôvodu dreva, ale aj podľa veku daného suda.

Perešek je víno, ktoré chceme vyrábať každoročne, a tým ponúknuť svetu náhľad do nášho vinohradu rok čo rok, aby sme dokázali v priereze ročníkov pochopiť vývoj samotného vinohradu, priebeh počasia a vinifikáciu. Jednoducho víno vinohradu.

Na sklade

Katalógové číslo: PEDSC21 Kategória: Značky: , ,

Someliér hodnotí

Víno výraznej granátovej farby. Dekantácia nutná (cca.30 min.), intenzívny prejav griotky, sušených sliviek a moruší. Stopy fermentovaného dubového lístia, v aromatike starosvetské, tradičné, napriek vysokému alkoholu stredné stavané telo, hladké hotové taníny, vysoká šťavnatosť a prijemná extraktívna sladkosť, sladké slivky a višne, alkohol sa mierne prejavuje až v ovocnej griotkovo-slivkovej dochuti. Potenciálny vrchol víno môže dosiahnuť v rokoch 2028-2030.

Rado Svitana, Sefsomelier und Restaurantleiter Haslauerhof

Ocenenia

Madrid 2024 - Concurso Internacional de Vinos Bacchus
Gold Medal
Alkohol

14,50%

Kyseliny

4,8 g/l

Zvyškový cukor

0,2 g/l

Dátum plnenia

7/2023

Objem

0,75 l

Ročník

2021

Farba

Červené

Kategória

Suché

Vinohrad

Perešek, Veľký Kýr, Nitrianska VO

Prívlastok

DSC

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Perešek 2021”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *